השאלה הגדולה "איך זה קרה?"

במהלך שנותיי כזגג ב saban-glass ובמפגש עם לקוחות עולה השאלה הזו , מספר גורמים לשבר הזכוכית:

*התקנה לקויה.

* זכוכית פגומה.

*הטבע שלנו.

*הבדלי טמפרטורה .

*והגורם ה"ספונטני".

התקנה לקויה:

ישנה וקיימת האפשרות שבמהלך התקנת הזכוכית המתקין לא ביצע את עבודותו נכונה והניח את הזכוכית לא בצורה נכונה .

זכוכית פגומה:

קיימת האופציה שהזכוכית שהותקנה פגומה אם זה בשריטה שלא ניראת לעין או מכה שבר קל. שיכול להתפתח לכדי סדק או שבר של ממש .

הטבע שלנו:

ציפורים, עצים וברד ששוברים את הזכוכית וכיוצ"ב.

הבדלי טמפרטורה:

כן הבדלי מזג האויר אף הם יכולים להשפיע על שבר הזכוכית, ברוב המקרים בין שבר חום לשבר רגיל, ניתן להבחין אם השבר הוא לא סימטרי אלה שבור מעוגל מעט.

והגורם ה"ספונטני":

שבר ספונטני מתרחש רק בזכוכיות מחוסמות. השבר נוצר באופן פתאומי וללא כל סיבה גלויה, ייתכן והתופעה התרחשה כתוצאה מנזק שנוצר במהלך ייצור השמשה כגון שריטה או פגיעה מקומית בפני הלוח ע"י גוף חד (לרבות "התזת חול" בשפת העם), אפילו כתוצאה מפגם קטן שאינו נראה לעין ויכול לגרום לשבר הספונטני להתעורר במהלך שנותיה של השמשה. סיבה נוסף שאינה שכיחה היא זיהום במהלך החיסום של אחד מחומרי הגלם על ידי מולקולת ניקל סולפיד NiS. תהליך החיסום גורם לשמשה לקבל חוזק משמעותי באמצעות חימום בטמפרטורה גבוהה וקירור מהיר, בתהליך חיסום זכוכית אשר מכילה מולקולת ניקל סולפיד, תקובע המולקולה במצב של כיווץ ולא תחזור למצבה הטבעי אך תמיד תשאף "להשתחרר".

זכוכית מחוסמת שבורה

השחרור יכול לקרות כתוצאה מהפרשי טמפרטורה או תזוזה מינורית. בעת חזרת המולקולה למצבה הטבעי- עלולה להתפתח תופעת השבר הספונטני. אחת ההתמודדויות של ייצרני הזכוכית היא העברת הזכוכית בתהליך חיסום בשיטת טבילה בחום Heat Soak Test - מטרתו לשחרר את המולקולה התוקפת במידה וחדרה לחומר הגלם של הזכוכית על ידי חימום מבוקר בתנור בשאיפה שתתפוצץ ותעלם בתנור, התהליך אינו מונע ב-100% את התופעה, אך מפחית אותה באופן ניכר. בארץ ישנו מפעל יחיד המייצר זכוכית- פניציה תעשיות זכוכית שטוחה, המפעל עומד בסטנדרטים בינלאומיים ומבקר את תהליך הייצור בדגש על אפשרות חדירת המולקולה בזכוכית באמצעות גלאי מתכות ומגנטים, וגם מונעת כניסה למפעל של פחיות שתיה העשויות אלומיניום ומכילות את המולקולה התוקפת. כאמור לעיל, כשלים בזכוכית מתרחשים ויתרחשו תמיד. ההסתברות הסטטיסטית ע"פ תקן 1099 חלק 1.2 הינה 8 לוחות לכל 1000, אך אין סטטיסטיקה רשמית עבור כשל מסוג שבר ספונטני בלבד.

זכוכית טריפלקס שבורה

סבן גלאס נותנת את כל פיתרונות הזגגות :

מקלחונים בהתאמה אישית | זגג| מראות|מחיצות|ויטרינות|חיפויי קיר|ועוד...

Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags